Përmbajtje:

Shahistët e Rusisë janë krenaria e vendit
Anonim

Në Rusi gjatë gjithë kohës kishte shahistë shumë të fortë. Sportistët tanë janë bërë shumë herë kampionë bote. Ky sport është ende popullor edhe sot. Fëmijët fillojnë ta praktikojnë atë nga mosha 2-3 vjeç dhe arrijnë rezultate të mira në moshën 6 vjeç.

Shahistët e parë të famshëm në Rusi

Emri i personit të parë që solli shahun në vend nuk dihet saktësisht. Supozohet se ishte një tregtar që udhëtoi në vende të ndryshme për mallra. Kjo ndodhi në shekullin e 9-të, dhe tashmë në fillim të shekullit të 12-të, kjo lojë luhej jo vetëm nga fisnikët, por edhe nga punëtorët e zakonshëm.

Imazhi
Imazhi

Personi i parë që përcaktoi rregullat bazë të shkollës së shahut në Rusi ishte Aleksandër Petrov. Kështu, ai e solli lojën në një nivel të ri. Kjo ndodhi në shekullin e 19-të. Hapja "ruse" është krijimi i këtij shahisti të veçantë.

Petrov ka botuar disa libra mbi manualin dhe mësimet e shahut. Vetë Pushkin kishte disa libra të tillë në bibliotekën e tij. Ata ishin një dhuratë e mirëpritur në çdo shtëpi.

Personi tjetër që lavdëroi vendin në këtë zonë ishte Mikhail Chigorin. Ai luftoi në turne me lojtarët më të mirë në botë nga Londra dhe dy herë u gjend në prag të fitores. Ishte ky atlet që mblodhi shahistët në të gjithë Rusinë dhe solli lojën në shtetnivel.

Kampionët e Botës

Fituesi i parë në skenën botërore të shahut ishte Alexander Alekhine. Shumë shahistë në Rusi janë ende në kërkim të rezultateve të tij. Ky sportist ka rreth 13 vjet që përgatitet për turneun e tij kryesor. Gjatë jetës së tij, ai nuk u mposht nga askush në botë. Pas fitores së parë, atleti konfirmoi udhëheqjen e tij për 7 vjet të tjera dhe vdiq në 1946 në tryezën e shahut.

Kampioni tjetër i padiskutueshëm ishte Anatoli Karpov. Ai duhej të luftonte jo vetëm në tryezën e shahut, por edhe në beteja diplomatike. Shahisti i njohur ka shkruar shumë libra për sportistët e ardhshëm dhe adhuruesit e kësaj loje.

Garry Kasparov është simboli i këtij sporti në vendin tonë. Ai fitoi titullin e tij në moshën 22 vjeçare. Atleti u bë themeluesi i federatës së tij në këtë lloj konkursi. Disa shahistë rusë ende e konsiderojnë atë kampion të pamposhtur në botë.

Imazhi
Imazhi

Kampioni i fundit i botës për momentin ishte në vitin 2006 Vladimir Kramnik. Ishte shumë e vështirë për të të fitonte. Ata madje u përpoqën ta akuzojnë atë për komplot me agjentët e inteligjencës pasi fitoi turneun botëror.

Të gjithë shahistët e famshëm të Rusisë lavdëruan vendin në arenën ndërkombëtare. Ata janë ende idhujt e sportistëve të rinj. Shahistët më të famshëm rusë janë në listën e mëposhtme të fituesve.

Vlerësimi i shahistëve rusë

Këto statistika bazohen në rezultatet e të dyja ndeshjeve zyrtare brenda dhe jashtë vendit. Në varësi të vendit të zënë dhe pikëve të fituarashahistëve u caktohen pikë, të cilat përcaktojnë vendin e tyre në renditje. Tani tabela e drejtuesve duket kështu:

10. Vladimir Malakhov.

Për momentin, atletët janë lider në këtë sport. Vendet mund të ndryshojnë në varësi të rezultateve të turneve të mbajtura.

Gjenerata e Re

Shahistët e rinj rusë arrijnë rezultate të mira në nivel ndërkombëtar. Sergey Aleksandrovich Karyakin jep shpresa shumë të mëdha. Në renditjen botërore Elo, ai zë vendin e 5-të me 2772 pikë. Ky atlet është renditur në Librin e Rekordeve Guinness si mjeshtri më i ri - ai e arriti këtë rezultat në pothuajse 13 vjeç. Atij i parashikohet një e ardhme e suksesshme në shah. Ka të gjitha arsyet për të besuar se me një ritëm të tillë, i riu në pak vite mund të bëhet kampioni tjetër i botës.

Imazhi
Imazhi

Vlerësimi i shahistëve rusë plotësohet gradualisht me atletë të rinj. Për shembull, Grischuk Alexander Igorevich është një kampion në kategorinë e shahut blitz. Ai mori pjesë në ekipin kombëtar në Lojërat Olimpike dhe performoi shkëlqyeshëm në turnetë blitz. Vlerësimi i tij i lojërave të shpejta është aktualisht më i larti.

Sportisti i ri Aleksandër Bukavshin dha premtime të mëdha. Në të 20-at, ai pati fitore të shumta në turne ndërkombëtarë. Ai u karakterizuasi një lojtar i zgjuar dhe dinak me stilin e tij. Por, për fat të keq, shahisti i ri vdiq së fundi nga një goditje pikërisht në kampin sportiv.

Gratë në këtë sport

Alexandra Kosteniuk është një përfaqësuese e shkëlqyer mes shahistëve. Ajo është kampione e botës në turnetë e femrave. Kosteniuk fitoi shumë herë garat evropiane dhe luajti në ekipin kombëtar rus në Lojërat Olimpike.

Imazhi
Imazhi

E radha në renditje është Ekaterina Lahno. Ajo është gjithashtu një mjeshtër e madhe dhe ka fituar shumë çmime në turne ndërkombëtar. Në vendin e tretë është Alexandra Garyachkina. Ajo është ende një shahiste shumë e re, por shumë premtuese. Pas saj ka tashmë mjaft fitore në nivel evropian dhe ndërkombëtar mes të rinjve.